Eesti Muuseumiühingu uudiskiri
detsember 2017

 

SISUKORD

  • Nemo aastakonverents
  • Eesti muuseumiühingu koolitused 2018
  • Muuseumiöö 2018
  • Selgusid Muuseumiroti nominendid
  • Muuseumiühingu liikmemaksu tasumine

NEMO AASTAKONVERENTS

Eesti Muuseumiühing on Euroopa muuseume ühendava organisatsiooni NEMO (Network of European Museum Organisations) liige. Tänavune, juba 25. aastakonverents toimus 9.-11. novembril Gentis, Belgias ning kandis pealkirja „Open Heart Surgery. The Value of Museum Collections“. EMÜ esindajatena võtsid sellest osa Piret Õunapuu ja Terje Lõbu. Ülevaate konverentsil arutatud teemadest leiab NEMO kodulehelt. Peaettekande pidas Hollandi tuntud museoloog Peter van Mensch, kelle emotsionaalne ettekanne „The method as message: Participation and the value of collections“ koosnes näidetest ja hinnangutest, mis toetusid tema rikkalikele muuseumikülastuste kogemustele, alates van Menschi lapsepõlvest kuni viimaste sündmusteni maailmas (näiteks USA-s Ameerika kodusõja Konföderatsiooni poole kangelaste ausammaste mahavõtmine).

2018. aastal toimub NEMO konverents Valettas, Maltal.

EMÜ juhatuse liige Terje Lõbu

EESTI MUUSEUMIÜHINGU KOOLITUSED 2018

2017. aastal toimus Eesti Muuseumiühingu eestvedamisel ja Eesti Kultuurkapitali toetusel kolm koolituspäeva. Kaks neist viis läbi BDA Consulting vanemkonsultant Ülle Puustusmaa ning need käsitlesid väärtuspakkumist tootearenduses ja loodud toodete paketeerimist. Viimasel, novembris toimunud loengupäeval kõneles arengupsühholoog Pirko Tõugu sellest, kuidas lapsed muuseumis õpivad ning andis juhtnööre, milliste vahenditega õppimise efektiivsust suurendada.

Selleks, et oskaksime ka järgmisel aastal headele kolleegidele pakkuda koolituspäevi, mille järgi on reaalne vajadus, palume vasta lühikesele küsimustikule.

MUUSEUMIÖÖ 2018

Üle terve Eesti toimuv muuseumiöö avab 19. mai õhtul viieks tunniks tasuta kümnete muuseumide ja teiste põnevate paikade uksed. Muuseumiöö toimub sel aastal pealkirja „Öös on pidu“ all. Sünnipäeva-, pulma- ja lõikuspeod: milliseid pidusid on üldse olemas? Millised on meie peorituaalid ja kuidas on pidutsemine ajas muutunud? Kas linnud-loomad peavad ka pidu? Aga taimed? Millised on suured spordipeod ja kus on meie suured peopaigad? Kas me peaksime õpetama robotid pidutsema? Eestil on 2018. aastal sünnipäev ja sünnipäevadel peetakse ikka pidu: sel muuseumiööl räägime peoteemad igast vaatenurgast lahti. Muuseumiöö on üle Eesti toimuv suur muuseumipidu.

Muuseumiöö teema kõlab kokku ka Euroopa kultuuripärandi aastaga, mida 2018. aastal üle terve Euroopa tähistatakse: seda just vaimse kultuuripärandi vaatenurgast. Vaimne kultuuripärand tähendab põlvest põlve edasiantud teadmisi, oskusi, kombeid ja tavasid, mis elavad ja toimivad ka tänasel päeval. Rõhutamaks, et vaimne pärand on oluline osa meie kõigi elust just siin ja praegu ning et see muutub koos inimeste ja oludega, nimetatakse seda ka elavaks pärandiks. Loe lisa kultuuripärandi aasta kodulehelt.

Registreerimine muuseumiööl osalemiseks avatakse sellel nädalal.

Muuseumiöö 2018 koordinaatorid
Jelena Tšekulajeva ja Hanna-Liis Kont
emy@muuseum.ee, tel 554 4849
hannaliis@muuseum.ee, tel 5342 8229

SELGUSID MUUSEUMIROTI NOMINENDID

Muuseuminõukogu komisjonid valisid välja Eesti muuseumide aastaauhindade nominendid. Kümnes kategoorias selguvad laureaadid 19. jaanuaril 2018 auhinnagalal Kumu Kunstimuuseumis.

Kultuuriministeeriumi kultuuriväärtuste osakonna peaspetsialisti Marju Niinemaa sõnul esitati kokku üle 80 taotluse. Komisjonid tõstsid esile 30 nominenti 14 muuseumist „Meil on hea meel, et ka sellel aastal laekus konkursile rohkelt taotlusi. Selle aasta jooksul on Eesti muuseumides toimunud väga palju huvitavaid projekte. Kõige tihedam oli konkurents traditsiooniliselt näituste ja hariduse kategoorias. Eraldi tasub esile tõsta, et Eesti Kunstimuuseum, Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum ning Tartu Ülikooli muuseum kandideerivad koguni neljas kategoorias,“ ütles Niinemaa.

2017. aasta Eesti muuseumide aastaauhindade nominendid on:

Aasta Muuseumirotile parima näituse eest kandideerivad Eesti Rahva Muuseumi näitus „Rahvarõivas on norm. Igal aastaajal“, Eesti Meremuuseum näitusega „Mayday. Mayday. Mayday. Näitus merepäästest“, Eesti Kunstimuuseum näituste duoga „Ekspressionism ja dekadents Kumus – näitused „Saksamaa metsikud. Die Brücke ja Der Blaue Reiteri ekspressionistid“ ning „Kurja lillede lapsed. Eesti dekadentlik kunst“;

Muuseumirotile parima püsiekspositsiooni eest kandideerivad Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi näitus „Kogutud teosed”, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitus „Lood ja laulud“ ning Tartu Ülikooli muuseumi „Muumiakamber“;

Aasta muuseumikogu arendaja kategoorias Eesti Rahva Muuseum, Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum ning Tartu Ülikooli muuseum;

Aasta konserveerimistöö kategoorias Eesti Kunstimuuseum ja Tartu Ülikooli muuseum;

Kategoorias aasta muinsuskaitsja muuseumis Eesti Rahva Muuseum, Eesti Vabaõhumuuseum ja Narva Muuseum;

Aasta muuseumihariduse edendaja kategoorias Eesti Kunstimuuseum, Eesti Meremuuseum ning Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum;

Aasta teadusauhinnale trükiste kategoorias kandideerivad Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Kunstimuuseum ja Eesti Vabaõhumuuseum;

Aasta teadusauhinnale ürituste kategoorias kandideerivad Tartu Linnamuuseum, Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum ja Tartu Ülikooli muuseum;

Turunduse MuuSa ehk aasta turundaja jaotuses Eesti Meremuuseum, Eesti Vabaõhumuuseum ja Tallinna Kirjanduskeskus;

Arenduse MuuSa ehk aasta muuseumiarendaja valikus Eesti Loodusmuuseum, Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum ja Okupatsioonide Muuseum.

Auhinnasaajad selguvad 19. jaanuaril 2018 Kumu Kunstimuuseumis, kuis toimub iga-aastane Eesti muuseumide aastaauhindade konverents ja gala.

Muuseumiauhindade kohta saab lisateavet Kultuuriministeeriumi kodulehelt.

Palju õnne nominentidele!

Lisainfo: Marju Niinemaa
marju.niinemaa@kul.ee

MUUSEUMIÜHINGU LIIKMEMAKS

Tuletame liikmetele juba meelde, et aastamaksu 5 € tasumise tähtaeg on aprill 2018. Palume see kanda Eesti Muuseumiühingu kontole SEB EE691010052037346005 või Swedbank EE832200221057022917. Mitme inimese või aasta eest tasudes tuleks see ära märkida ülekande selgituses.

Soovi korral saada ülevaadet oma liikmemaksu tasumisest või tahtes mingil põhjusel liikmete hulgast lahkuda, palume kirjutada aadressil emy@muuseum.ee.

 

Ilusat eesootavat jõuluaega ja aastavahetust soovides,
Eesti Muuseumiühingu juhatus