Asute muuseum.ee arhiivis
Aadressil vana.muuseum.ee Eesti muuseumide infokeskus toimis 2006. aastal loodud kujul 2017. aasta lõpuni.   Veebilehe vahepealseid olekuid saab näha veebiarhiivis...
 
 

Eesti Muuseumiühing
Muuseumi tee 2, Tartu, tel 735 0412

emy(ä)muuseum.ee

 Eesti keel / Muuseumid / Eesti muuseumid / Geograafiline register


 
 Varbuse, 63102 Kanepi vald, Põlva maakond
 797 0790, 799 3057
 
 Juuni–august: T–P 10–20; mai ja september: T–P 11–18; okt.–aprill: T–L 11–15
 
Asukoha viit: N 58° 00'58.1'', E 26° 54'47.0''
 

Sajanditevanune käänuline ja künklik Postitee viib 1863. aastast pärinevasse Varbuse postijaama, kus kunagi oli tall 33 hobusele ja toimus regulaarne postivedu Tartu ning Võru vahel. Täna asub vanas, kuid hästi säilinud postijaamakompleksis Eesti Maanteemuuseum.

Lisaks ainulaadses postijaamas asuvale püsinäitusele Eesti teede ajaloost pakub suveperioodil avastamisrõõmu “Teeaeg”, mis on üsna ootamatu arhitektuuriga näitusekeskkond vabas õhus. “Teeaega” sisenedes näeb liiklusmärke, mida tänastel  teedel enam ei kohta. Tee-ehituse saladustesse võimaldavad pilku heita teekatendite ristlõiked. Väärikas koht on eskponeerimiseks leitud Eesti vanimale terasest maanteesillale nimega Vati. Kes soovib, saab tutvuda suurte tee-ehitus- ja hooldusmasinatega otse neile omases töökeskkonnas.

Ajaloolises teeruumis paiknevad Eesti- ja Liivimaa paikadest pärinevad teelõigud, mida mööda kulgedes kogeb erinevate ajastute hõngu. Jalutuskäik läbi ajastute algab sooteest ja lõpeb asfaldiga. Teede ääres näeb möödunud aegade keskkondi, muu huvitava kõrval saab uudistada ajaloolisi sõiduvahendeid. Rännakut saadavad Eestis esmakordselt kasutatavad graafilised betoonpildid.
Rändaja näeb muuhulgas kõrtsi, kus 19. sajandile kohaselt mokalaata pidada, palava ilmaga janu kustutada ning laadapäevadel osta, müüa, vahetada. Stalinistlik puhkeala  on ehe näide ajast, mil kunstipisikut külvati massidesse ning pioneerivanne oli igaühel peas. Palju nostalgiat ja äratundmisrõõmu tekitab 1960ndate aastate bensiinijaama hoone koopia ja selle juurde kuuluvad tankurid. Bensiinijaama ukse kõrval seisab gaseeritud vee aparaat. Tundub, et see kõik oli justkui eile.

Liikluslinn on tõeline minilinn, mis paneb ahhetama nii suured kui väikesed. Erinevalt paljudest teistest loodud liikluslinnadest vuravad siin ringi päris ehedat neljarattalist meenutavad elektriautod.  Autojuhina saavad end tunda nii lapsed kui täiskasvanud.

1943. aastal valmistatud ja sõjatrofeena Eestisse jõudnud värvika ajalooga täies sõidukorras Saurer buss viib huvilisi Postiteed imetlema. Muuseumis on parim teehöövlite kollektsioon Eestis ja tõenäoliselt kogu Baltikumis. Muuhulgas saab näha Eesti esimest motoriseeritud teehöövel Bitvargen.


Maanteemuuseum on seadnud eesmärgiks avada teede ajalugu laiemalt. Erilmelistes näitusekeskkondades vaadeldakse tee kui füüsilise keskkonna arengute kõrval ka teedel liikunud sõiduvahendite lugu. Eraldi tähelepanu on pööratud teede kasutajate muutunud vajadustele, harjumustele ja hoiakutele. Muuseumi näitused pakuvad vaatajale nii emotsiooni kui ka teadmist. Siit leiab huvipakkuvat nii külastaja, kes soovib süüvida asja olemusse kui ka inimene, kes soovib mõnusalt vaba aega veeta.





Tagasi nimekirja