Asute muuseum.ee arhiivis
Aadressil vana.muuseum.ee Eesti muuseumide infokeskus toimis 2006. aastal loodud kujul 2017. aasta lõpuni.   Veebilehe vahepealseid olekuid saab näha veebiarhiivis...
 
 

Eesti Muuseumiühing
Muuseumi tee 2, Tartu, tel 735 0412

emy(ä)muuseum.ee

 Eesti keel / Muuseumid / Eesti muuseumid / Alfabeetiline register


 
 Pikk 9, Väätsa, Järvamaa
 514 3262
 
 R–P 11–18 (15.05–30.09), muul ajal kokkuleppel
 

Muuseum tutvustab jalgratta kui liiklusvahendi ajalugu Eestis alates päris algusest (19. sajandist) kuni nõukogude aja lõpuni (1980. aastateni).  Muuseumi kuues ekspositsioonisaalis on välja pandud ligi sadakond jalgratast, millele lisandub hulk detaile, esemeid, fotosid, dokumente jm juurdekuuluvat.  Muuhulgas on välja pandud ka mitmed abimootoriga jalgrattad, 1930. aastate kaubaveojalgrattad, sama ajastu raudteejalgratas ning mitmed aastakümnetevanused trenažöörid. Eramuuseumina toimiva muuseumi eksponaadid pärinevad muuseumi loojate (MTÜ liikmete) erakogudest.

Muuseum asub paksude kivimüüridega Väätsa ajaloolises vallamajas, mis on 1893. aastal ümber ehitatud keskaegsest talimaantee kõrtsihoonest. Muinas- ja keskajal tagasi asus seal Kesk-Eesti tähtsaim teerist, kus Tallinna-Viljandi-Riia talvine maantee ristus suure suvise maanteega, mis viis Läänemaalt nii Virumaale kui ka Tartumaale.

Muuseumiruumid on korrastatud ja renoveeritud 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse sisekujunduses ja stiilis ja varustatud sama ajastu mööbliga. Lisaks jalgratastele näeb seal ka hulganisti 20. sajandi alguspoole raadioaparaate, grammofone ja fotoaparaate. Muuseumisaalis asub ka 1909. aastal Riiast vallamaja jaoks soetatud massiivne seif. Teisel korrusel asub ka väike Väätsa ajaloole pühendatud väljapanek.

Ekspositsioonid on varustatud eesti- ja ingliskeelsete tutvustustekstidega.


Tagasi nimekirja