Asute muuseum.ee arhiivis
Aadressil vana.muuseum.ee Eesti muuseumide infokeskus toimis 2006. aastal loodud kujul 2017. aasta lõpuni.   Veebilehe vahepealseid olekuid saab näha veebiarhiivis...
 
 

Eesti Muuseumiühing
Muuseumi tee 2, Tartu, tel 735 0412

emy(ä)muuseum.ee

 Eesti keel / Muuseumid / Eesti muuseumid / Alfabeetiline register


 
 Pikk 24, 73301 Järva-Jaani, Järva maakond
 386 3286
 514 9485
 386 3001
 
 Avatud etteteatamisel
 

Tuletõrjemuuseum on rajatud endisesse pritsikuuri. Näha saab vana protokollide raamatut, milles 1899. aastast asutajaliikmete allkirjad, 44 aastat kadunud olnud vana tuletõrjeühingu lippu, uut juubelilippu, hulgaliselt fotosid, medaleid ja diplomeid. Pritsikuuri torni on "kuivama" tõmmatud mitme ajastu tuletõrjevoolikud, ripub häirekell, välja on pandud hulk kahjutuld tekitada võivaid seadmeid. Pilku püüab suur pritsimeeste tõld, mis osalenud "Viimse reliikvia" filmivõtetel, kus vedas küünlaid pühadele õdedele. Unikaalne on kahekorruselise puumaja makett, kus väikeste tulede abil demonstreeritakse 27 erinevat tulekahju tekkepõhjust.
- Muuseumikogu suurus 01.2008 – ca 1100 ühikut
- Muuseumi asutamise aasta – 1999

Samas olevas Järva-Jaani kinomuuseumis saab näha linateose valmimise protsessi. Piktogrammina on näidatud stsenaristi, lavastaja, näitlejate, operaatori ja režissööri ülesanded. Ekspositsiooni on üles seatud valgustusseadmeid, kaameraid, väike filmiilmutamise tank, montaažilaud, suur kollektsioon projektsiooniaparaate, ekraanide näidised ja filmiriiulid neis olevate linateostega. Külastajate soovil saab neid ka kinolinalt jälgida, sest aparaadiruumi on üles seatud kaks endisaegset projektorit, mida saab tööle panna ka rändkinogeneraatori poolt toodetava elektri jõul. Kollektsiooni kuulub ka kaks rändkinomehaaniku autot.
- Muuseumikogu suurus 01.2008 – ca 1300 ühikut
- Muuseumi asutamise aasta – 2002

 

Samas oleva Järva-Jaani vanatehnika varjupaiga loomise eesmärgiks oli nõukogude perioodil meie teedel liikunud, endise N. Liidu tehastes valminud sõidukite, samuti endisaegse põllutehnika ja teetöömasinate ning kõikvõimaliku tuletõrjetehnika koondamine huvilistele vaatamiseks. Ekspositsioon on üles seatud nn. tulmenäitusena – tehnikat saab näha saabunud seisundis. Jõudu mööda toimub eksponaatide korrastamine. Varjupaigas on autosauna-, grilli-, puhke-, kino-, nostalgia- ja vigursõidusektorid. Korraldame vanatehnika päästmisaktsioone ja mitmesuguseid üritusi.
- Muuseumikogu suurus 01.2008 – ca 350 ühikut
- Muuseumi asutamise aasta – 2004

Lähedal asuvas Orina mõisas on ka Järva-Jaani valla muuseum.


Tagasi nimekirja