Asute muuseum.ee arhiivis
Aadressil vana.muuseum.ee Eesti muuseumide infokeskus toimis 2006. aastal loodud kujul 2017. aasta lõpuni.   Veebilehe vahepealseid olekuid saab näha veebiarhiivis...
 
 

Eesti Muuseumiühing
Muuseumi tee 2, Tartu, tel 735 0412

emy(ä)muuseum.ee

 Eesti keel / Kuum / Uudised


 
Õppereis Ungarisse
Reisi tingimustes on toimunud muudatused. Kuna reisile ei kogunenud 30 inimest, siis pakub reisikorraldaja Comtour 5-päevast reisi ja grupi miinimumsuuruseks on 20 inimest (reisi pdf infoleht).
 
Reisipaketi 30.04–04.05.2014 hind on 680 EUR. Hind sisaldab: Finnairi lennupiletid Tallinn-Budapest Tallinn, 4 ööd ujuvlaevas hotellis Fortuna*** kahestes tubades buffee hommikusöökidega, giiditeenust, bussi kasutamist 3 päeva.
 
Tellimus muutub Reisibüroole Comtour siduvaks kui grupp 20 inimest on tasunud ettemaksu 250 EURi (s.h. tagastamatu deposiit 100 EUR) hiljemalt 21. veebruariks ning ülejäänud reisimaksumuse palume tasuda 26. märtsiks 2014.
 
Juhul kui ettemaks ei laeku 21. veebruariks, siis kaotame lennupiletid ja Comtour ei vastuta reisi toimumise eest.
 
OÜ Comtouri arveldusarve IBAN EE381010052027836004 (SEB pank). Ülekandel palume märkida: reisija ees- ja perekonnanimi ja reis. Soovi korral esitame arve (palume firma nime, aadressi, postiindeksit). Tasuda saab ka sularahas meie kontoris Tallinn, Lauteri 7 (hotell Olümpia kõrval).
 
Osalejate täpsemad andmed registreeritakse muuseumiühingu vormi kaudu (vt lehe allosas).
 

 

Programmi koostas ja viib läbi Ott Sandrak (tel +372 551 0168)
 
Enamik Ungari olulisemaid muuseume on koondunud teadagi pealinna Budapesti ja selle lähiümbrusesse ning seda juba sellest ajast, kui Ungari oli kolm korda suurem ja kõik pidi olema vähemalt sama vägev kui austerlastel. Sestap kannatab sealne muuseumirikkus vabalt võrdlust ühelt poolt Viini ja Berliini ning teiselt poolt Peterburi ja Istanbuliga. Nimetatud kahe telje vahele jäävas Ida-Euroopas ei saa aga Budapesti vastu keegi.
 
Muuseume on seal kaugelt üle saja – kaetud on praktiliselt kõik mõeldavad valdkonnad, sealjuures enamik (näiteks kunst, ajalugu, arheoloogia, etnograafia, judaica, loodus, kirjandus, meditsiin, põllumajandus, transport, side, rahandus, sõjandus, tööstus, tehnika, toitlustus jpm) on esindatud mitte ühe, vaid koguni mitme kitsamalt spetsialiseerunud muuseumiga, rääkimata tervest hulgast munitsipaal- ja memoriaalmuuseumidest. Diapasoon on avar – alates rahvusliku tõusu aja klassikalistest muuseumidest spetsiaalselt nende jaoks ehitatud uhketes lossides kuni uhiuute moodsa kunsti ning lähiajaloo muuseumideni, taas muljetavaldavas arhitektuurilises lahenduses. (Ajaliselt „vahepealsed“ paiknevad aga reeglina kõik restaureeritud ja vastavalt kohandatud ajalooliselt huvitavates hoonetes.) Tihedam muuseumide kontsentratsioon on Buda lossis ja vanalinnas ning nende naabruses Óbuda keskuses, samuti Pesti kunagise näituseväljaku (tänased Linnapark ja Kangelaste väljak) ümbruses. Ülejäänud on üle Pesti laiali. Tähtsamaid (Linnamuuseum ja Rahvusgalerii Buda lossis, Etnograafiamuuseum, Rahvusmuuseum, Tarbekunstimuuseum, Kaunite Kunstide Muuseum, aga ka mõned väiksemad ent väga põnevad, nagu näiteks Apteegi-, Kondiitri-, või Kaubanduse- ja Turismimuuseum) külastame muidugi üheskoos.
 
Täpne järjekord ja ajakava saab paika pandud kohe, kui on selgunud kaasasõitjad ning nende kitsamad ja üldisemad huvid ja eelistused. Meie romantiline öömaja (NB! korraliku hommikusöögi ja puhvetiga) – Doonau kruiisilaev „Fortuna“ on ankrus keset linna – jõe vasakkaldal (Pesti poolel) Margiti silla juures, veidi ülesvoolu Budapesti suurimast ja kõrgeimast majast – kuulsast parlamendihoonest (kus on loomulikult plaanis ära käia). Väljasõitudel tutvume kunagiste kuningalossidega (Esztergom, Višegrad, Gödöllő, neist eriti viimane – keisrihärra Franz Josefi ja tema proua Sissy, hiljem aga admiral Horthy lemmikresidents – on ungarlaste üks olulisemaid ja ühtlasi värskemaid restaureerimissaavutusi) ning kohalike muuseumidega, milliste seas Esztergomi Kristlik Muuseum (katoliku kiriku kollektsioonid) ja Doonau muuseum ning Szentendre Skansen on Ungari esinumbrid. Kõigis nimetatud kohtades, iseäranis Szentendres ja Ráckeves leidub terve hulk põnevaid väikemuuseume. Pea kõik muuseumid on avatud kl 10–17.
 
Vabast ajast vaatame arhitektuuri, süveneme ajalukku ning uurime elu (mis on meie omast õnneks odavam, seda nii söögi-joogi, transpordi kui ka muuseumipiletite osas – viimased jäävad üldjuhul paari-kolme euro piiridesse, kusjuures ICOMi kaart toimib praktiliselt kõikjal).
 
Kolmapäev 30.04
Kell 6.25 kogunemine lennujaamas. 
Finnairi AY2112 lend kell 08.25-8.55 TLN-Hel ja AY753 kl.9.30-10.50 Hel-Budapest.
Kell 11.30 kohtumine bussiga: väike ring Budapestist lõunakaares põhipeatustega Ocsas (rahvuspargi külamuuseum jpm) ja Rackeves (ujuvveski muuseum, linnamuuseum, Savoia Eugeni loss jm) ning Budapesti esmatutvustus koos äsjarestaureeritud Nagyteteny lossi (Ungari keskne mööblimuuseum) ja algupärase monumentide parkmuuseumiga.
Majutus 4 ööd ujuvlaevas Fortuna Boat Hotell*** (buffee hommikusöök, toad kahele, duši ja wc-ga). www.fortunahajo.hu
 
Neljapäev 01.05.
Bussiring Budapestist loodekaares põhipeatustega kirikupealinn Esztergomis, kuningalinn Visegradis ja kunstnike linnas Szentendres.
 
Reede 02.05.
Buda ja Obuda muuseumid jm vaatamisväärsused eesotsas kuningalossi ja Buda vanalinnaga.
 
Laupäev 03.05.
Pesti keskuse muuseumid:
Etnograafia muuseum www.neprajz.hu
Rahvusmuuseum www.hnm.hu
Tarbekunstimuuseum www.imm.hu
 
Pühapäev 04.05.
Pesti Linnapargi muuseumid:
Kaunite Kunstide Muuseum www.szepmuveszeti.hu
Transpordimuuseum www.km.iif.hu
Põllumajudusemuuseum www.mezogazdasagimuzeum.hu/article.php?article_id=1
Teel lennuväljale peatus kuningate ja kunstnike linnas Gödöllös (loss, linnamuuseum jpm)www.kiralyikastely.hu/main_page
Kojulend Finnairiga AY 756 kell 19.15-22.35 Bud-Hel ja AY2117 kl 23.45-00.20 Hel-Tallinn.
 
Korraldaja jätab endale õiguse teha programmis asendusi jt muudatusi sõltuvalt ilmast ja muust meist mitteolenevatest põhjustest.

 

 

Lisateave: Piret Õunapuu, tel 527 7854.
 

 Tagasi