12.09.2014

Eesti Muuseumiühingu uudiskiri – september 2014

XVII Eesti muuseumide festival Narvas

29. ja 30. septembril peame Narvas taas muuseumifestivali, seekord teemal „Sotsiaalne muuseum“. Ettekannetele lisaks saab vaadata võistlusel osalevaid näitusi ning EMMA konkursil osalevaid meeneid. Teisel päeval toimuvad uute hariduskeskuste tutvustused, töötuba „Helikujundus muuseumis“ ning ekskursioon Kreenholmi.

Registreerimisvorm veebis.

Öömaja broneerimisel kasutada märksõna 'muuseumifestival'. Lisateave saadetakse peatselt.

Esmaspäev, 29. september

7.00 Tallinnas väljub buss Balti jaamast Go hotelli eest parklast
7.30 Tartus väljub buss Vanemuise alumisest parklast

Kellel on olemas ilus nimesilt, palume see rinda panna, ülejäänud saavad sildi kohapeal.

Konverents „Sotsiaalne muuseum“ TÜ Narva kolledžis
10.00 saabumine, registreerumine, tervituskohv
10.45 Avasõnad, tervitused
11.00 Jocelyn Dodd, Leicesteri ülikooli kuriositeedikabinet. How museums can be used to reframe the way disabled people are represented
12.00 Kirke-Anneli Kuld, Eesti Puuetega Inimeste Koda. Muuseum aistingumaastikul
12.30 Jane Meresmaa, EKM. Muuseumi kohandumine erivajadusega külastaja ajendil

13.00 Lõuna omal käel, vt söögikohtade kaart.

14.00  Pille Runnel, Külastajad, kasutajad, auditooriumid.
14.30 Kristi Pumbo (EVM), Laine Tammela (Mustamäe Humanitaargümnaasium). Hakkame käima!
15.00 Kadri Nigulas, TLM. Muuseum ja kogukond. Linlaste kaasamisest muuseumitöösse Telliskivi pop-up muuseumi näitel.
15.30 Lemmit Kaplinski, Trükimuuseum. Erasmus + Muuseum
16.00 Küsimused, arutelu

Suundumine Narva linnusesse tutvuma näituste ja EMMA auhindadega
18.00 Näituste ja EMMA võitjate väljakuulutamine
20.00 Piduõhtu Narva linnuses

Teisipäev, 30. september
10.00–11.30 Uute ekspositsioonide ja hariduskeskuste tutvustus
Maris Laja Tallinna „Loomaaia uuest keskkonnahariduskeskusest“
Kristiina Raid ja Liisa-Riin Stalde „Energia avastuskeskus haridusuuendusliku kompleksina“
Tanel Veeremaa „Teatri- ja muusikamuuseumi uuenenud ekspositsioonist“

11.30–12.00 Kohvipaus (linnuse kohvikus omal kulul)

12–13.30 Töötuba „Helikujundus muuseumis“, juhendab Dali Kask, kreativa.ee

14.00 Ekskursioon Kreenholmi

Täpsem info festivali kohta: maarja.vaino@muuseum.ee

Eesti Muuseumimeene auhinna (EMMA) konkurss lõpeb varsti

Muuseumidel on taas võimalik osaleda EMMA konkursil. EMMA on üle-aastane rahaline tunnustusauhind, mis antakse parima muuseumimeene esitanud Eesti muuseumile. Auhinna eesmärgiks on muuseumide igapäevatöö ühe osa – tootearenduse tunnustamine ja väärtustamine, muuseumide kogude kui inspiratsiooniallika kasutamine loovtööstuses. Kuidas muuseum ennast müüb läbi müügiksolevate esemete? Kogu maailmas on muuseumipoodides pakutu kujunenud suureks ja edukaks muuseumireklaami- ning ka tuluallikaks. Millised on need suveniirid või meened, mis muuseumi enda identiteeti, olemust ja tegevust iseloomustavad, aga ka kõige paremini müüvad? Hinnatakse ka innovatiivseid ideid, mis on alles arenduse algusfaasis (nt on olemas ainult prototüüp). EMMA statuut.

Hindamiskomisjoni kuuluvad liikmed muuseumi-, turismi- ja tootedisaini valdkonnast.
EMMA-l osalevad meened eksponeeritakse ning võitjad kuulutatakse välja Narva festivalil 29. septembril.

Meened palun tuua kuni 19. septembrini:
Tallinnas Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kassasse (Müürivahe 12);
Tartus Tartu Ülikooli muuseumi kassasse (Lossi 25).
Täpsem info: Mariann Raisma, mariann.raisma@ut.ee.

Ärme lase Kultuuripärandiaasta muuseumikülastuste hool vaibuda!

Eesti Muuseumiühing kuulutab välja konkursi „Päev täis pärandit“, mis on jätkuks eelmise aasta kampaaniale „Rööpad viivad pärandini“. Koostöös AS Edelaraudteega jõudis rongidega erinevatesse muuseumidesse ja pärandipaikadesse 6709 last ja muuseumirahvas tundis oma külalistest vaid rõõmu.

Kui see projekt lõppes oli lootus, et saame seda jätkata, ent uued rongid on väiksemad ja reisijate turvalisuse pärast nii arvukalt suuri õpilasgruppe enam sõidutada ei saa. Aga et turgutada soove muuseumisse jõuda, kutsume koole ja klasse osalema konkursil „Päev täis pärandit“ ja põhjendama, miks ja millisesse muuseumisse tahetaks ise minna.

Eesti Muuseumiühingu kodulehel on suur valik erinevaid programme ja näitusi. Ootame, et õpilased leiaksid ühise arutelu käigus omale kõige põnevama pakkumise ja saadaksid vabas vormis põhjenduse, miks soovitakse just üht või teist muuseumi külastada. Ootame õpilaste ettepanekuid, kuidas sisustada pärandiga terve ekskursioonipäev, st lisaks muuseumile külastada ka põnevaid ajaloolisi paiku. Eriti julgustame külastama kohti, kuhu ise lihtsalt ei satu. Muuseumid saavad end ka ise koolidele välja pakkuda.

Konkursi auhind on 200 eurot klassiekskursiooni raha. Sellega saame premeerida kokku 15 klassi. Ootame põnevaid valikuid klassiekskursiooniks koos põhjendusega (minimaalselt 2 lk) hiljemalt 22. septembriks aadressile info@parandiaasta.ee või märksõnaga „Päev täis pärandit“ aadressile Veski 32, Tartu 51014 või Koidula 12a, Tallinn 10125.

Riin Alatalu
Kultuuripärandi aasta 2013 koordinaator